Maulana Abdul Ghafoor HaidriMember of Senate
Born: 15 February 1957
Profession: Politician
Affiliation(s): Jamiat-e-Ulmae Islam (F)

Maulana Abdul Ghafoor Haideri, born on February 15, 1957, in Kalat, was elected as an MNA on an MMA ticket in 2002. An educationist by profession, he did his M.A in Islamic Studies. He has also been Provincial Minister of Baluchistan from 1992-1993 and Member of National Assembly in 1993. He is the Central Secretary General of JUI (F).

He is married with a son and a daughter. He has traveled to Turkey, Iran, Saudi Arabia, U.A.E, Qatar, Bahrain and Japan. He is founding Member of NPSC and remained Member from June 2006 to November 2007.